Termodynamika v přírodě

Autor

www.jandur.cz

Literatura

Odkazy

 
Systém a okolí     Změny vnitřní energie   Vývoj systému   Disipativní struktury  
Teoretické základy     Teplota   Entropie   Oscilační reakce  
Přenos tepla     Fázové přechody   Lineární systémy   Reakčně-difúzní systémy  
Přenos látky     Chemické reakce   Nelineární systémy   Hydrodynamické nestability  
         
 

Webové stránky o termodynamice zahrnuje dvě části. První tvoří dva okruhy Systém a okolí a Změny vnitřní energie. Tato část se zabývá klasickou termodynamikou.

Ústředními tématy jsou teplota, přenos tepla a látky, fázové přechody, z nichž je pro živočichy nejdůležitější krystalizace vody (jako limit přežití v chladným podmínkách), a chemické reakce jako základní zdroj energie.

Teplota je pro živé systémy jedním z nejdůležitějších faktorů, na němž závisí tvar a velikost těla, možnost existence v daných podmínkách či intenzita životních funkcí. Různé teploty na planetě Zemi jsou jedním z důvodů vysoké rozmanitosti biosféry – vzniklo mnoho způsobů, jak se organizmy změnám teploty přizpůsobily.

 

Druhá část je tvořená okruhy Vývoj systému a Disipativní struktury představuje oblast nervonovážné termodynamiky.

Z termodynamického hlediska jsou živé systémy otevřené, neustále jimi proudí energie a látka, které se spotřebovávají na udržení (nebo vzrůst) vlastní uspořádanosti (komplexity). S tím souvisí veličina entropie, která popisuje vývoj, resp. nevratnost systému.

Nedílnou vlastností nerovnovážných systémů je vytváření makrosko-pických struktur, které narozdíl od rovnovážných struktur (např. krystaly) nazýváme disipativní. Jejich typickým příkladem jsou právě živé organizmy. Kromě nich známe příklady disipativních struktru z oblasti dynamiky tekutin či katalytických chemických reakcí spojených s difúzí. Poznání těchto struktur je velmi inspirativní pro studium termodnymiky živých systémů.