Ambulance Časté dotazy Vyšetření Ceník pro samoplátce  
   

K
lidové EKG (elektrokardiografie)
Vyšetření k zobrazení elektrické aktivity srdce v klidu. Můžeme jím zjistit
- probíhající nebo již proběhlý infarktu moykardu
- probíhající arytmii
- poruchu převodu (blokádu) elektrického signálu v srdci
- zrychlený či naopak pomalý srdeční tep a jeho příčiny
- vrozené poruchy iontových kanálů

Pokud k nám chodíte opakovaně uchováváme s Vaše ekg křivky a pomáhá nám také srovnání mezi jednotlivými kontrolami.

Zátěžové EKG (bicyklová ergometrie nebo běhátko)
Měříme ekg a tlak krve během zátěže - šlapání na kole nebo běh či chůze do kopce na běhátku, abychom zjistili:

- přítomnost ischémie (nedokrvení) srdečního svalu při zátěži (angina pectoris)
- k posouzení významnosti a symptomatičnosti chlopenní vady

- k průkazu zátěží vyvolaných arytmií
- k objektinímu posouzení tolerance zátěže


Signálově průměrované ekg - pozdní komorové potenciály
Vyšetření probíhá podobně jako klidové EKG, probíhá však delší dobu, obvykle 5- 15 minut. Přítomnost pozdních komorových potenciálů je rizikovým faktorem pro vznik komorové tachykardie a náhlého úmrtí. Vyšetření provádíme v u pacientů s prokázanými či susp vrozenými poruchami iontových kanálů, po infarktu myokardu či u pacientů u kterých zastihneme na holter ekg nesetrvalé komorové tachykardie.
Spolu s dalšími rizikovými faktory umožňuje rizikovou stratifikaci ohrožených pacientů.


Echokardiografické vyšetření

Ultrazvukové vyšetření srdce umožní zhodnotit velikost, tvar a funkci srdečních komor, morfologii a funkci chlopní. Zhodnotit městnání (hromadění tekutiny) při srdečním selhávání.


Holter EKG
Jedná se o jednodenní nebo obvykle vícedenní monitorace EKG, které se ukládá do záznamníku připevněného na těle pacienta. Na hrudníku máte přilepeno 5 elektrod a záznamník pověšený na krku nebo na opasku. Vyšetření slouží k průkazu přítomnosti arytmi či asystolických pauz, tepové frekvence.
Přístroj Vám sestra jeden den nasadí, odejdete domů a jiný den ráno přijdete na jeho sundání. S přístrojem můžete provádět běžné činnosti, nesmí se pouze dostat do styku s vodou. Pokud se budete chtít osprchovat, sestra Vám vysvětlí jak přístroj sundat a znovu nasadit doma.


Holter tlaku

Jedná se o záznamník tlaku, vyšetření trvá jeden den. Jeden den ráno přijdete na nasazení a druhý den ráno na sundání. Na paži budete mít připevněnou manžetu, a záznamník připevněný na pase. Přístroj bude měřt tlak krve (bude se Vám nafukovat manžeta) během dne po půl hodině, v noci po hodině. Výsledek - naměřené hodnoty tlaku krve Vám sdělíme ihned po sundání přístroje.

Pravidelné kontroly kardiostimulátorů a defibrilátorů

Provádíme pokud máte přístroj od následujících 3 výrobců:
Biotronik, Medtronic, Boston Scientific

(pokud máte přístroj od St. Jude Medical / nyní Abbot, programér nemáme).
U přístrojů kontrolujeme životnost baterie, funkci přístroje a elektrod, telemetrické záznamy, pokud zjistíme poruchu přístroje nebo blížící se vybití baterie, objednáme Vás na pracoviště, kde byl přístroj implantován nebo podle Vaše přání (např. pokud došlo ke změně Vašeho bydliště).


Spirometrie
Slouží k vyšetření funkce plic - vitální kapacity (objemu vydechovaného vzduchu po usilovném nádechu) a přítomnosti zůžení dýchacích cest při onemocnění CHOPN a astma.

Spiroergometrie
Vyšetření probíhá na bicyklovém ergometru nebo běhátku, podobně jako zátěžové ekg. Navíc je pomocí speciální masky upevněné na obličeji měřena v průběhu zátěže spotřeba kyslíku a množství vydechovaného oxidu uhličitého. Podle získaných hodnot můžeme posoudit mj práh aerobní zátěže v závislosti na tepové frekvenci, významnost chlopenní vady (časování operace) či práh aerobní zátěže u pacientů se sníženou funkcí srdce. (vyšetření máme nasmlouvané pouze s Vojenskou pojišťovnou 201).


Vyšetření spánkové apnoe

Provádíme screenignové vyšetřevání spánkové apnoe. Sestřička Vám vydá přístroj v kufříku k vyšetření spánkové apnoe a instrukce jak si přítroj před večer před usnutím nasadit. Ráno si přístoj sundáte a přinestete Vyhodnocení vám později předáme. V případě pozitivního nálezu Vás objednáme ke zvážení léčbě přetlakovým přístrojem (CPAP a BiPAP) k dr. Vyskočilové (EUC Klinika, Plzeň).


Podávání intravenózních léků za monitorace
V indikovaných případech aplikujeme u pacientů s arytmiemi k jejich ukončení nebo zpomalení tepové frekvence za monitorace intravenózní léky (amiodaron, propanorm, adenosin, digoxin, metoprolol).
U pacientů při akutním zhoršení chronického srdečního selhání či při prvozáchytu srdeční-ho selhání intravenozní diuretické léčbu.


Elektrická kardioverze

Jedná se o aplikaci elektrického výboje v krátké anestezii. Výkon můžeme provést pouze za následujících podmínek:
- pacient je nalačno
- minimálně 3 týdny před výkonem pravidelně užíval antikoagulační léky, v případě warfarinu měl po celou dobu účinou hladinu INR
- několik dní před výkonem byly proveden odběr krve a má v normě laboratorní výsledky (hladiny iontů, event při užívání Warfarinu akutální hodnotu INR).
Výkon provádíme v krárkté anestezii (anestetikum aplikujeme žilní kanylou).